Работейки в организация, сме заобиколени от колеги, с които споделяме общо работно пространство и работим по един и същ проект. Нашият успех често зависи от това дали колегите ни от други отдели вършат своята работа добре и навреме. Комуникацията и отношенията вътре в екипа стават част от работния процес и ако те не са добри, това може да повлияе негативно на крайния резултат.
Ако в екипа се появи конфликтен човек, това може да попречи както на динамиката на работата на целия екип, така и на вашата лична работа, особено ако вие сте замесени в конфликта.
Конфликтният човек може да ви провокира или да ви въвлече в конфронтация дори без да се намесвате пряко. Той може да разпространява слухове, да прави отрицателни коментари, да омаловажава усилията ви, да ви се подиграва пред други колеги или да нарушава личните и професионалните ви граници.
Ако поведението на колега не ви е приятно, но между вас има ясно дефинирани работни граници и се запазва дистанция, може просто да игнорирате конфликта. Най-доброто, което можете да направите, е да не се въвличате в „играта“ на този колега. Реакцията ви става необходима, ако нападките му са постоянни и започват да засягат работата ви.
Емоционалното ви въвличане в конфликта може да доведе до натрупване на напрежение, гняв или тревожност. Това може да наруши съня ви, да предизвика главоболие, да намали концентрацията ви и да увеличи грешките в работата. Постоянните мисли за конфликта ще започнат да влияят на настроението ви както в работата, така и у дома. Ако преди сте ходили на работа с удоволствие, с времето този конфликт може да ви накара да изгубите както удоволствието, така и желанието да ходите на работа. Не позволявайте на колегата си да се възползва от това. Фокусирайте се върху работата си, а не върху конфликта.
Първата стъпка, която можете да предприемете, е да се запитате каква е целта на поведението на колегата ви.
За какво се бори той?
Какво иска да постигне с това?
Той ли се държи така само с вас или и с други хора?
Възможно е той да се опитва да ви покаже, че не се справяте добре с работата си, че нямате необходимите умения и професионализъм за този проект. Може да се опитва да спечели на своя страна други колеги, като ви представя като слаб и неспособен човек.
Ако сте го поставили в неудобна ситуация или сте накърнили самолюбието му, това може да го мотивира да се отмъсти. Може би той ви вижда като конкурент и се опитва да ви извади от играта за по-висока позиция в организацията.
Възможно е и да има свои слабости, и като принизява вас, да се опитва да се издигне в очите на другите. В редки случаи човек може просто да има конфликтен характер, без да има конкретен мотив.
Важно е да се научите да управлявате емоциите си, да запазвате неутралитет и да гледате на ситуацията отстрани. Конфликтът не трябва да ви изкарва от равновесие и да ви попречи да мислите ясно. Не пренебрегвайте работата си и не позволявайте конфликтът да се отрази на резултатите ви.
Съхранявайте доказателства за неприемливо отношение към вас. Това могат да бъдат съобщения или имейли, дадени заповеди, както и записки относно общи проекти. Запишете датата и запомнете хронологията на ситуациите, в които сте били поставени в неудобно положение. Събраните факти ще ви помогнат да се защитите, ако е необходимо.
За да предотвратите ескалация на конфликта, говорете директно с колегата си. Когато се опитвате да разрешите проблем, не забравяйте, че не можете да промените характера на човек. Това, на което можете да разчитате, е, че той ще промени отношението си в работната среда. Избягвайте да се включвате в спорни теми или излишни дискусии.
Укрепвайте отношенията си с други колеги. Ако сте добри в работата си и се разбирате добре с колегите, много лесно ще разберете кой е конфронтиращият човек, особено когато някой нов се присъедини към екипа и ситуацията се влоши.
Изграждайте добри и трайни взаимоотношения с колегите си и позволете на вашето работно поведение да говори вместо вас. Ако всичко това не доведе до резултати, важно е да се обърнете към ръководството, като използвате факти, доказателства и примери от реалния живот. Може би ръководството вече е забелязало проблеми с този човек в екипа. Ако не, ще трябва да представите събраните факти и да покажете какво се случва.
Важно е да останете спокойни и търпеливи, като се фокусирате върху работата си, а не върху отношенията с конфронтиращия колега. Така ще намалите влиянието на ситуацията върху вас и вашия живот.
Ако някой се изправя срещу вас, това означава, че той има конфликт с вас, а не вие с него. Като запазите спокойствие и се откъснете от случващото се, съсредоточени върху процеса и резултатите от вашата работа, вие ще оставите колегата насаме с неговия вътрешен конфликт.
А случвало ли ви се е да се сблъскате с конфликтен колега?
Как се справихте със ситуацията?
Споделете в коментарите своите истории и съвети — те може да бъдат от полза на други!
Comments